Rolnikiem być

A może tak zostać rolnikiem? – być może nie jest to najczęściej zadawane pytanie, ale jest to na pewno pytanie warte postawienia. Rolnictwo istnieje od zarania dziejów i nie zanosi się na to, aby w czasie najbliższych kilku stuleci istnieć przestało. Może, zatem warto spróbować?

Rolnik, czyli kto

Rolnik to specjalista od hodowli zwierząt, uprawy ogrodów, sadów i oczywiście specjalista od uprawy ziemi

Autor zdjęcia: Phil Roeder

W dużym uogólnieniu można pokusić się o stwierdzenie, iż rolnik to specjalista od hodowli zwierząt, uprawy ogrodów, sadów i oczywiście specjalista od uprawy ziemi. Zwrot specjalista został użyty celowo, ponieważ współczesny, bowiem rolnik nie ma nic wspólnego z rolnikiem z przed trzydziestu lat na przykład. Nie tak jeszcze dawno temu, bycie rolnikiem kojarzyło się, bowiem z ciężką, fizyczną, kiepsko nagradzaną pracą – można już jednak o tym zapomnieć. Współczesny rolnik to nie, kto inny jak obrotowy, nierzadko dobrze wykształcony i świetnie zorientowany w rynku produktów rolnych specjalista.

Być rolnikiem – teoria

Zawód ten raczej przechodzi z pokolenia na pokolenie, dlatego też zostanie rolnikiem w przypadku braku tradycji rodzinnych nie do końca jest przedsięwzięciem łatwym. Co nie oznacza jednak nie niemożliwym. Jeżeli zatem chcesz zostać pierwszym w swojej rodzinie rolnikiem powinieneś móc wykazać się:

 • wiedzą z zakresu hodowli zwierząt,
 • wiedzą z zakresu uprawy ziemi,
 • wiedzą z zakresu sadownictwa,
 • wiedzą z zakresu ogrodnictwa,
 • wiedzą z zakresu botaniki,
 • wiedzą z zakresu chemii,
 • znajomością budowy maszyn rolniczych,
 • znajomością funkcjonowania maszyn rolniczych,
 • znajomością obsługi maszyn rolniczych,
 • wiedzą handlowo-marketingową,
 • znajomością rynku rolnego,
 • zamiłowaniem do pracy w terenie.

Powinieneś również być w stanie zaakceptować dość specyficzny tryb życia, związany z mieszkaniem na wsi, niełatwymi warunkami pracy oraz z praca w każdych warunkach atmosferycznych.

Jeżeli zatem jesteś w stanie wykazać się zarówno wiedzą z zakresu zagadnień rolnych, jak i znajomością tajników maszyn rolniczych oraz znajomością rynku rolnego, świat stoi przed tobą otworem.

Być rolnikiem – praktyka

Dysponowanie gospodarstwem oraz ziemią to jedna strona medalu. Posiadanie stosownego wykształcenia to zupełnie inna kwestia. Kwestia wykształcenia jest, dlatego tak istotna, ponieważ jego posiadanie jest, co najmniej rekomendowane w sytuacji ubiegania się o np. dotacje. Uzyskanie odpowiedniego wykształcenia możliwe jest dzięki podjęciu nauki w technikum rolniczym. Można również pokusić się o kierunkowe studia. Co niezwykle istotne, niezależnie od obranego kierunku studiów (a jest ich, co najmniej kilka do wyboru), studenci wszystkich specjalności mają wspólną podstawę pod postacią takich chociażby przedmiotów jak:

Jakiekolwiek by jednak te przedmioty nie były, najważniejsza w przypadku studiów rolniczych jest praktyka, pod postacią na przykład obowiązkowej praktyki mechanizacyjnej.

Rolnik – ciąg dalszy

Co warto zauważyć, bycie rolnikiem nie zawsze oznacza konieczność pracy na roli. Rolnik znajdzie swoje miejsce również, jako specjalista od hodowli roślin, w służbach sanitarnych, czy też w firmach zajmujących się produkcją roślin oraz nasion.

Jakkolwiek by jednak nie było, zawód rolnika należy do grupy zawodów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej obejmuje swoim zakresem odpowiedzialność rolnika za wyrządzone osobom trzecim szkody powstałe w wyniku chociażby wykonywania czynności związanych z zawodem. Co niezwykle istotne ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej dotyczy również osób zamieszkujących w obrębie gospodarstwa (więcej: https://iexpert.pl/), jak i również osób w jego obrębie pracujących. Na tym jednak nie koniec. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje wszelkie szkody wynikające z faktu posiadania przez rolnika gospodarstwa rolnego.

Być, zatem rolnikiem, czy nie być? Pomimo, że trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jedno jest pewne – warto wsiąść tę kwestię pod rozwagę.